3 tipy na udržitelné plánování v roce 2023

V dnešním článku vám ukážu 3 tipy, díky kterým si zvládnete naplánovat ty nejdůležitější okamžiky nového roku 2023. Znáte je? :)

Tip č. 1: Zhodnoťte si svůj rok 2022

Pokud jste si stanovily své cíle na loňský rok, tak pro vás bude tento krok jednodušší, protože se máte od čeho odrazit. Projděte si postupně každý svůj cíl a zamyslete se, jakého pokroku jste dosáhly. My ženy máme tendence vidět své pokroky dost negativně a samy před sebou se utvrzovat, že to mohlo být lepší. Zkuste ale pro tentokrát nechat svůj perfekcionismus stranou.

Chaotické vánoční i silvestrovské období už je za vámi, takže první lednové dny jsou pro vás skvělou příležitostí se na uplynulý rok podívat z trochu větší perspektivy. Pevně věřím, že díky odstupu, dokážete své splněné cíle opravdu ocenit.

A pokud jste si vlastně žádné speciální cíle na rok 2022 nestanovily, tak nezoufejte. Vezměte si čístý list papíru nebo nějaký krásný sešit a sepište si všechny věci, které vám v loňském roce udělaly radost, které se vám povedly a které vás posunuly vpřed. Klidně si vezměte na pomoc fotky ve svém telefonu. Díky nim si totiž snáz vybavíte ty pěkné okamžiky :)

Tip č. 2: Nejnudnější věci udělejte jako první

Než se dostaneme k těm zábavnějším věcem, tak si jako první zkontrolujte ty nudné - platnost dokladů a různých pojistek. Data si zapisuju jak do papírového diáře do ročního plánovače, tak pro jistotu i do telefonu s nastavenou připomínkou cca měsíc dopředu. Aby to pro mě nedopadlo jako vloni, kdy jsem byla kvůli zapomenutému termínu měsíc bez řidičáku :D Tenhle krok obvykle spojím i s úklidem peněženky, kdy uklidím všechny nasbírané papírky, nákupní seznamy i neplatné slevenky apod. A teď když máme ty nudné věci za sebou, tak můžeme konečně přikročit k těm zábavným :)

Tip č. 3: Stanovte si nové ambiciózní cíle

Já osobně nejsem příznivce novoročních předsevzetí. No schválně, kolikrát jste si samy stanovily nějaký takový cíl? Budu víc číst, začnu cvičit, začnu zdravě jíst? Všechny tyto cíle jsou sice pěkné, ale mají něco společného - jejich splnění je obvykle v nedohlednu. Vlastně už na začátku můžou zdát tak velké a nedostižné, že to vzdáte dřív, než se do nich vůbec pustíte. Obvykle totiž nadšení do jejich plnění vyprchá hned v lednu s prvními pracovními povinnostmi, tak to letos zkuste jinak :) Naučím vás super trik, díky kterému se naučíte z fádních otřepaných frází stanovovat cíle, na jejichž plnění se budete těšit :)

Jak na plánování konkrétních cílů?

1) V prvním kroku si prázdnou stránku si rozdělte na polovinu. Vlevo si napište všechny cíle tak, jak leží a běží, zatím nad tím nijak nepřemýšlejte. Jen si mezi jednotlivými cíli nechte trochu volného místa. Pokud se bojíte, že to neodhadnete, tak si vezměte na pomoc prázdné papírky a každému cíli věnujte jeden papírek (zužitkujete tak třeba nějaké odřezky papírů, nebo klidně použijte lepicí papírky, které se doma povalují)

2) Ve druhém kroku si udělejte z obecného cíle vlevo šipku doprava a tam si napište cíl konkrétní. Vysvětlím Vám to na jednoduchém příkladu:

  • Pokud je Váš cíl tento rok “Víc číst”, tak je to pro Vás kolik knih? 6, 12, 24, 30, 70?
  • Obecný cíl “Začnu víc číst” napište nalevo > Napravo si napište Váš osobní konkrétní cíl a do kdy ho chcete splnit > Za rok přečtu 12 knih > Každý měsíc přečtu jednu knihu - to je jedna konkrétní priorita na jeden měsíc. Tady se klidně při plánování už můžete zastavit, pokud je pro Vás už tento cíl snazší. Ale pokud to potřebujete rozdrobit ještě na menší kousky, tak pokračujte dále například takto: první kniha má 24 kapitol > každý týden přečtu 6 kapitol > takže cca každý den jedna kapitola a v neděli pauza apod. - takže reálně potřebujete věnovat četbě každý den třeba jen 10 minut.

A takové drobné krůčky už jsou o něčem jiném, že? Hned jsou uchopitelné a konkrétní :) 

Tento postup rozkouskování velkých cílů na dílčí krůčky můžete aplikovat na úplně všechny priority. Tímto postupným konkretizováním si ke každému cíli stanovíte akční plán. Tímto dáte své hlavě jasný signál, jakým směrem se chcete rozvíjet. Chápu, že se vám to možná může zdát zbytečné a zdlouhavé. Ale opak je pravdou! Předejdete totiž prokrastinaci a následné frustraci a zklamání. Protože jaké budou vaše pocity, když si na konci roku otevřete plány a zjistíte, že z cíle “ Víc číst” jste přečetly nanejvýš příbalový leták z lékárny? Pokud jste na čtení moc nebyly, tak asi těžko přečtete za poslední měsíc 12 knih, abyste to dohnala a svůj cíl splnila :).

Pomocí takového plánování právě tomuto předejdete. Nebudou se vám už v životě opakovat momenty, že “byste něco měly dělat”, ale vlastně pořádně nevíte co by to mělo být. Velké úkoly si totiž hned na začátku rozkouskujete na malé dílčí (klidně denní úkoly). Splnění takových úkolů vám zabere třeba jen pár minut a to už přece nezní vůbec hrozivě - naopak! Máte před očima velmi reálný splnitelný cíl, na jehož plnění se budete těšit. Díky těm malým konzistentním krůčkům se budete stále posunovat vpřed. Postupně uvidíte, jak bude plnění těchto malých krůčků snazší a snazší. A garantuju vám, že ten pocit je k nezaplacení - pocit, když před očima budete mít konečně ubývající seznam a budete konečně na cestě ke splnění vašich cílů a snů.

Který tip vás nejvíc zaujal? :)